Rodzaje pędzli do makijażu

2020-04-23

Pędzle do makijażu są konieczne, jeśli chcemy uzyskać profesjonalnie wyglądający make-up. Nawet najwyższej jakości kosmetyki nie podkreślą naszej urody we właściwy sposób, jeżeli zostaną przez nas nieodpowiednio nałożone. Warto zatem wiedzieć, jakie są rodzaje pędzli do makijażu i używać ich zgodnie z zastosowaniem.Rodzaje pędzli do makijażu i ich użycie


Wyróżniamy wiele rodzajów pędzli do makijażu. Wśród nich można znaleźć produkty mniejsze oraz większe, bardziej lub mniej puszyste, czy też delikatne i sztywne.

Przedstawiamy opis pędzli do makijażu, który pomoże w doborze odpowiednich narzędzi do stworzenia idealnego make-upu. Wszystkie rodzaje pędzli do makijażu mogą okazać się przydatne, ale tutaj wskazujemy podstawowe z nich, które każda kobieta powinna mieć w swoim asortymencie.


1. Pędzel do nakładania pudru. Jest on sporej wielkości, a przy tym bardzo puszysty. W dotyku jest miękki i posiada zaokrąglone włosie. Świetnie rozprowadza się za jego pomocą wszystkie sypkie i pudrowe produkty. Jego zadaniem jest również utrwalanie makijażu, co robimy przy użyciu pudru transparentnego.


2. Pędzel do nakładania różu. Od pędzla do nakładania pudru różni go wielkość - jest nieco mniejszy, ale również zaokrąglony oraz puchaty. Służy on do nakładania na twarz różu w formie sypkiej, a także blendowania go na skórze. Najpierw pędzel przykłada się do różu, a w dalszej kolejności strzepuje jego nadmiar i kładzie na policzki.


3. Pędzel do nakładania podkładu. Wyróżnia się posiadaniem śliskich i sztywnych włosków. Pędzel ten jest zaokrąglony, a dodatkowo posiada szeroki obwód i jest płaski. Pozwala on na profesjonalne nakładanie płynnego podkładu na twarz. Należy nakładać podkład na powierzchni całej twarzy, a w dalszej kolejności zacząć blendowanie od środka ku stronom zewnętrznym.Rodzaje pędzli do makijażu - pozostałe


Poza nakładaniem podstawowych kosmetyków kolorowych, jak podkład, puder czy róż, istotne jest również modelowanie twarzy czy jej konturowanie, aby zapewnić sobie perfekcyjny wygląd. Oto rodzaje pędzli, które będą do tego konieczne:


1. Pędzel do konturowania. Konturowanie twarzy polega na nakładaniu różu lub bronzera w celu jej modelowania; wyszczuplania w określonych miejscach. Posiada on nieregularny kształt, ścięte włosie; jest puchaty i wyróżnia się średnim rozmiarem.


2. Pędzel wachlarzowy. Inaczej nazywany jest miotełką, ze względu na swój specyficzny wygląd. Posiada bowiem roztrzepane na boki włoski. Jego zadaniem jest pozbywanie się nadmiaru kosmetyków z twarzy, przykładowo osypanych cieni.


3. Pędzel do nakładania korektora. Przypomina on nieco pędzel do nakładania podkładu. Jest sztywny w dotyku, płaski i na końcu się zwęża. Jednak jego rozmiar jest znacznie mniejszy, a sam pędzelek działa przez to bardziej precyzyjnie. Pozwala zakryć cienie pod oczami, a także przebarwienia i krostki.Rodzaje pędzli do makijażu oczu


Oczy - rodzaje pędzelków do makijażu:


1. Pędzel do nakładania eyelinera. Istnieją dwa typy pędzli do eyelinera. Jeden z nich jest długi, cienki i posiada zwężenie na końcówce. Inny zaś małej wielkości, posiadający ścięty koniec, a dodatkowo sztywny.

Cienki pędzelek umożliwia narysowanie cieniutkiej kreski i stworzenie tzw. smokey eyes.

Większy umożliwia rozprowadzenie żelowego eyelinera albo cienia wzdłuż rzęs.


2. Pędzel do nakładania cieni. Posiada on zaokrąglone włoski. Jest nieduży, a także miękki w dotyku. Dzięki niemu możliwe jest nakładanie sypkich oraz kremowych cieni do powiek - albo w załamaniu powieki, albo na całej jej powierzchni.


3. Pędzel do modelowania brwi. Niewielkich rozmiarów, zazwyczaj ścięty na końcówce oraz mający ciasno ułożone włoski. Za jego pomocą można wypełniać brwi sypkimi bądź kremowymi kosmetykami.


Jak czyścić pędzle do makijażu?

Czyszczenie pędzli do makijażu jest kluczowym elementem utrzymania higieny i jakości naszego codziennego makijażu. Regularne czyszczenie pędzli nie tylko usuwa resztki produktów, ale również eliminuje bakterie i zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do infekcji skóry.


Aby skutecznie oczyścić pędzle, można zastosować kilka prostych kroków. Pierwszym jest delikatne zwilżenie włosia pędzla w ciepłej wodzie. Następnie należy nałożyć na dłoń kroplę łagodnego szamponu lub specjalnego detergentu do czyszczenia pędzli. Pędzel należy delikatnie masować palcami, aby rozprowadzić detergent i usunąć zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby nie moczyć całego pędzla w wodzie, aby nie uszkodzić kleju, który łączy włosie z rękojeścią.


Po dokładnym wmasowaniu detergentu, spłucz pędzel pod bieżącą wodą, delikatnie ściskając włosie, aby usunąć resztki mydła. Powtórz te kroki, aż woda będzie czysta i nie będzie widocznych żadnych zanieczyszczeń. Następnie delikatnie odcisnij nadmiar wody z pędzla, uformuj włosie w odpowiedni kształt i połóż go na czystej ręczniku do wyschnięcia. Ważne jest, aby nie suszyć pędzli w pionowej pozycji, ponieważ woda może spływać do wnętrza rękojeści i uszkadzać kleje.


Regularne czyszczenie pędzli do makijażu powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu, szczególnie jeśli używasz ich codziennie. Jeśli pracujesz jako makijażystka lub stosujesz różne kolory i produkty, warto umyć pędzle po każdym użyciu, aby uniknąć mieszania się kolorów i zachować wysoką jakość makijażu.


Pamiętaj, że czyste pędzle to nie tylko lepsza aplikacja makijażu, ale także ochrona Twojej skóry przed potencjalnymi infekcjami. Zadbane i higieniczne narzędzia są kluczowe dla utrzymania pięknego i zdrowego wyglądu.